• 1

  Rejsy

 • 2

  Regaty

 • 3

  Szkolenia

 • 4

  Wypoczynek pod żaglami

Copyright 2021 - Custom text here

 

Historyczny Rejs Śladami Okrętu Podwodnego ORP „Orzeł”

 


w 70 rocznicę zaginięcia


Gdynia - Tallin - Gotlandia - Hel- Gdynia

 

pict0024_str.jpg

 

 

Z inicjatywy Bractwa Okrętów Podwodnych LM i Rz. przy współudziale Muzeum Marynarki Wojennej i Jacht Klubu Marynarki Wojennej „KOTWICA”, w dniach 11-25 września 2010 r odbył się rejs jachtami s/y Kapitan II i s/y Legia, śladami okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, internowanego we wrześniu 1939 r w Tallinie.
Bractwo Okrętów Podwodnych – stowarzyszenie kadry i marynarzy z okrętów podwodnych  w służbie czynnej i w rezerwie, zarejestrowane 2  lipca 1981r, jako jedno z zadań ma dokumentowanie i upowszechnianie historii polskich okrętów podwodnych.
Rejsy jachtami do miejsc działań OP w II wojnie światowej, to jedna z form realizacji tego zadania. Byliśmy w 1996 roku w rejsie do Sztokholmu i Marienfred ,gdzie stały internowane w 1939 r okręty podwodne „Sęp”, „Ryś” i „Żbik”. Byliśmy w 1998 roku na Morzu Śródziemnym, szlakiem walki i bazowania na Malcie naszych sławnych bliźniaków ORP „Sokół” i ORP „Dzik”.
Jachtem popłynęliśmy do San Petersburga w 2000 r na Światowy Kongres Podwodników gdzie przyjęto nas na stałe do struktur międzynarodowego stowarzyszenia.
2010 rok- rok 70 lecia tragicznego zaginięcia ORP „Orzeł”, najsłynniejszego z pośród naszych okrętów podwodnych, szczególnie wsławionego brawurową ucieczką z portu Tallin dnia 18 września 1939 r.Bez map i uzbrojenie przedziera się przez cieśniny duńskie i dociera do portu w Anglii. Po remoncie wykonuje zadania bojowe. W kolejnym patrolu, po jego zakończeniu, nie odpowiada na wezwania Dowództwa. Nie wraca do miejsca bazowania. Zostaje uznany za zaginiony, o czym 11 czerwca 1940 r informuje Kierownictwo Marynarki Wojennej w Anglii.
Nasz rejs odbył się na cześć bohaterskiej załogi ORP „Orzeł”

Prezes
Bractwa Okrętów Podwodnych LMiRz
kmdr w st. sp. Edward KINAS

Artykuły o rejsie s/y KAPITAN II i s/y LEGIA można przeczytać w zakładce "REJSY"