• 1

  Rejsy

 • 2

  Regaty

 • 3

  Szkolenia

 • 4

  Wypoczynek pod żaglami

Copyright 2021 - Custom text here

Załoga UKS Wodniacy Garczyn wypłynęła dzisiaj tj. 4 czerwca z gdyńskiej mariny w drogę do Kłajpedy. Z litewskiego portu młodzi żeglarze wystartują do udziału w The Baltic Tall Ships Regatta 2015. Regaty rozpoczną się 5 czerwca, a Wodniacy płyną na jachcie „Komandor II” należącym do JKMW Kotwica z Gdyni.

- Garczyn koło Kościerzyny jest świetnym miejscem do nauki żeglowania, niewiele jest w naszym województwie akwenów o podobnej infrastrukturze – mówi Andrzej Mańczak, członek załogi i instruktor żeglarstwa. – Zawsze jednak żeglarze chcą spróbować swoich sił w trudniejszych warunkach i na większych jednostkach. Dlatego od czasu, do czasu wypływamy na szersze wody. Mamy za sobą wyprawy na Bornholm, na Gottlandię, a teraz chcemy spróbować swoich sił w dużym wydarzeniu o charakterze sportowym.

Wodniacy to utytułowany klub, którego zawodnicy zdobywają regularnie nagrody podczas regat organizowanych m.in. na ich „macierzystym” jeziorze i na Bałtyku. Przed startem w The Baltic Tall Ships prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski przekazał załodze flagę Związku, która powędrowała na maszt „Komandora II”.

The Baltic Tall Ships Regatta 2015 to regaty rozgrywane na pięciusetkilometrowej trasie z Kłajpedy do Szczecina. Pierwsze jachty i żaglowce pojawią się w litewskim porcie 5 czerwca. Trzy dni później wyruszą w drogę do Polski.

W regatach weźmie udział 48 żaglowców z 8 krajów oraz dwa okręty. Wśród nich będą największy szkolny żaglowiec świata, pływający pod rosyjską banderą „Sedov”, dwie siostrzane jednostki wybudowane w polskich stoczniach: „Dar Młodzieży” i „Mir”, „Fryderyk Chopin”, „Zawisza Czarny”, „Generał Zaruski”, „Shtandart”, „Mercedes”, „Złoty Lew” i „Brabander”. Na mecie regat jednostki zameldują się 11 i 12 czerwca.

Żeglarze z Garczyna, jak sami mówią, udział w tym wydarzeniu będzie okazją do przeżycia niezapomnianej przygody i spotkania z żeglarzami z całego świata.

Dariusz Olejniczak
fot. Dariusz Olejniczak

źródło:

http://pozz.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1846%3Awodniacy-plyna-do-klajpedy&catid=68&Itemid=353